GREEN BUILDING SUMMIT

FUTURE 
IN CLOSED 
LOOP

 

O SUMMITE

Slovenská rada pre zelené budovy, hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku, a Slovenská komora architektov, ktorá združuje autorizovaných architektov a autorizovaných krajinných architektov na Slovensku, pripravili konferenciu GREEN BUILDING SUMMIT 2023.

Ide o vrcholné podujatie v stredoeurópskom regióne s tematikou udržateľných mestských štvrtí, ktoré sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a primátora hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúša Valla.

Cieľom konferencie s názvom FUTURE-PROOF URBAN DISTRICTS je poskytnúť divákom inšpirácie a prípadové štúdie o udržateľných riešeniach a praktické skúsenosti zo zahraničia, ako stavať udržateľné a odolné mestské štvrte a vytvárať tak budúcnosť v architektúre a stavebníctve.

Program konferencie je štruktúrovaný tak, aby vyzdvihol udržateľnosť ako cestu k udržateľným mestským štvrtiam a pozostáva z troch tematických blokov s prezentáciami a následnou panelovou diskusiou a networkingom.

PROGRAM
27. apríla 2023

10:00 – 10:30   REGISTRÁCIA

10:30 – 10:45   SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE KONFERENCIE

 • Zuzana Čaputová – prezidentka Slovenskej republiky (videopríhovor)
 • Pavol Kukura – predseda predstavenstva SKGBC
 • Iľja Skoček – predseda SKA

 

10:45 – 12:00   BLOK I.

UDRŽATEĽNÉ BUDOVY

 

Creating Prototypes

 

 • Patrick Lüth – partner a výkonný riaditeľ ateliéru Snøhetta, Nórsko

 

11:30 – 12:00  PANELOVÁ DISKUSIA:

 

Moderátorka: Oľga Miháliková – riaditeľka SKA

 

 • Patrick Lüth – partner a výkonný riaditeľ, Snøhetta
 • Marián Hlavačka – CEO, CORWIN
 • Milota Sidorová – podpredsedníčka pre územné plánovanie, Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR

12:00 – 13:00   PRESTÁVKA NA OBEDNÉ OBČERSTVENIE

13:00 – 14:30   BLOK II.

DREVOSTAVBY AKO CESTA K UHLÍKOVEJ NEUTRALITE

 

Rebirth of Wood and Timber in Architecture

 • Mads Kaltoft – partner ateliéru Schmidt Hammer Lassen Architects, Dánsko

 

Pushing the Boundaries in Timber Construction

 • Johannes Rebhahn – vedúci medzinárodných projektov v oblasti dreva, Wiehag, Rakúsko

14:00 – 14:30  PANELOVÁ DISKUSIA:

 

Moderátor: Marek Kremeň – podpredseda predstavenstva SKGBC

 

 • Mads Kaltoft – partner ateliéru Schmidt Hammer Lassen Architects
 • Johannes Rebhahn – vedúci medzinárodných projektov, Wiehag
 • Pavol Kukura – predseda predstavenstva SKGBC

14:30 – 15:00   PRESTÁVKA NA KÁVU

15:00 – 17:00   BLOK III.

OD BUDOV K MESTSKÝM ŠTVRTIAM

 

Climatic City – Recent City Planning by Philippe Rahm architectes

 • Philippe Rahm – architekt a zakladateľ Philippe Rahm architectes, Francúzsko

 

 • Ondřej Chybík – partner ateliéru CHYBIK+KRISTOF Associated architects, Česká republika

 

What is Livability? 3 Cases from Denmark

 • Mia Scheel – architektka a riaditeľka Sweco Architects, Dánsko

 

16:30 – 17:00  PANELOVÁ DISKUSIA:

Moderátorka: Oľga Miháliková – riaditeľka SKA

 

 • Mia Scheel – architektka a riaditeľka Sweco Architects
 • Philippe Rahm – architekt a zakladateľ Philippe Rahm architectes
 • Ondřej Chybík – partner ateliéru CHYBIK+KRISTOF Associated architects
 • Martin Stohl – architekt a ESG manažér J&T Real Estate

17:30 – 22:00   RAUT A NETWORKING

 

Prednášky budú v anglickom jazyku – simultánne tlmočenie bude zabezpečené.

Konferencia aj večerný networking sa uskutočnia v exkluzívnych priestoroch Pontonu na Dunaji. Odbornú časť konferencie bude možné sledovať aj online. Na konferenciu je potrebné sa vopred registrovať.

Účastnícky poplatok zahŕňa aj občerstvenie a členovia SKA a SKGBC si môžu uplatniť výraznú zľavu.

 

249 EUR + DPH – základný účastnícky poplatok – prezenčne na Pontoone

149 EUR + DPHzľavnený pre členov V4 GBC a SKA – prezenčne na Pontoone


99 EUR + DPH
– základný účastnícky poplatok – online

79 EUR + DPHzľavnený pre členov V4 GBC a SKA – online

 

Konferencia je zaradená do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov ako podujatie A (20 kreditov).

 

GALÉRIA

SPÍKRI

Patrick Lüth – partner a výkonný riaditeľ, Snøhetta

Patrick vedie ateliér Snøhetta v Innsbrucku od roku 2011. V roku 2005 po štúdiu architektúry v Innsbrucku začal ako stážista v kancelárii v Osle. Tam sa zúčastnil mnohých medzinárodných architektonických súťaží a niektorých z najznámejších návrhov ateliéru Snøhetta. Je zodpovedný okrem iného za projekty Swarovski „Crystal Worlds Evolution“ a za inovatívnu budovu pre výrobu a kreatívnu spoluprácu s názvom Manufaktur,, za dizajnovú štúdiu novej múzejnej štvrte v Bolzane, hlavný plán novej mestskej štvrte v Budapešti, prestavbu areálu starej tabakovej továrne vo Verone, víťazný návrh univerzitného kampusu a budovy v Klagenfurte a hotelové a turistické projekty. V marci vyhral so svojím tímom medzinárodnú súťaž návrhov Penty Southbank Bratislava v spolupráci so Studio Egret West a lokálnym partnerom Gro Architekti.

Mads Kaltoft – partner, Schmidt Hammer Lassen Architects

Mads vyštudoval architektúru a má aj vzdelanie tesára a architektonického technológa. To smeruje jeho záujmy, zručnosti a poslanie v architektúre ako holistický rozsah, ktorý siaha od koncepčného dizajnu až po jemné detaily v stavebných prácach. Zvláštnu pozornosť venuje realizovateľnosti a skúsenostiam s priemyselnou prefabrikáciou, ktorú využíva na vytváranie riešení, ktoré je možné dodať efektívne z hľadiska času aj peňazí. V posledných rokoch stále viac rozvíja tento prístup v rámci nových metód stavania z dreva – materiálu, ktorý má veľký potenciál z hľadiska environmentálnych faktorov, stavebnej fyziky aj estetiky. Od nástupu do Schmidt Hammer Lassen Architects v roku 2001 sa Mads podieľal na niekoľkých rozsiahlych projektoch v celej Škandinávii a v súčasnosti riadi a vedie projekt Rocket & Tigerli, najvyššej obytnej budovy na svete s nosnou drevenou konštrukciou.

Johannes Rebhahn – vedúci medzinárodných projektov v oblasti dreva, Wiehag

Johannes sa narodil v tradičnej piliarskej rodine v Rakúsku, čo vysvetľuje piliny v jeho žilách! Predtým ako v roku 2002 nastúpil do spoločnosti Wiehag, ktorá je popredným dodávateľom lepených drevených konštrukcií, študoval stavebné inžinierstvo na TU v Grazi a v Lisabone. Po niekoľkých rokoch čisto konštrukčného dreveného inžinierstva sa vo Wiehag zameral na rozvoj medzinárodných trhov a dnes je vedúcim medzinárodných projektov. Neustále pomáha posúvať hranice toho, čo je možné s drevom, a jeho vášeň pre drevo jasne ukazuje aj jeho účasť na mnohých míľnikoch drevárskych projektov. Medzi jeho známe projekty patrí najdlhšia drevená budova v Spojenom kráľovstve, najväčšia drevená budova v Ázii (13 000 m³ dreva), najvyššia drevená administratívna budova v Austrálii, najvyššia drevená budova na svete (90 m) a najväčšia a najkomplexnejšia drevená konštrukcia v Škandinávii.

Mia Scheel – architektka a riaditeľka pre trhy, Sweco Architects

Mia sa ako architektka sústreďuje na vytváranie miest, kde sa dá žiť. Kľúčom k úspechu je podľa nej zamerať sa na rozmanitosť, bezpečnosť, prírodu, zdravé materiály a pohodu. Plánovanie miest v budúcnosti je niečo, s čím pracovala roky v severských krajinách. Jej odbornosť zahŕňa plánovanie v súvislosti s bývaním, obchodom, maloobchodom, transformáciou a ochranou prírody. Je zapojená do „UN17 Village“ v Kodani, prvej mestskej štvrti na svete, ktorá zahŕňa všetkých 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN. Mia má skúsenosti z ocenených kancelárií ako BIG, COBE a REX New York. Ako konzultantka v oblasti udržateľnosti a lektorka si rozšírila praktické skúsenosti s implementáciou SDG a rôznych certifikácií. Mia zabezpečuje aj dialóg medzi developermi, vládnymi úradmi, občanmi a politikmi, kde sa berie do úvahy architektonická kvalitu, ekonomika, právne požiadavky a politická vízia.

Philippe Rahm – architekt a zakladateľ, Philippe Rahm architectes

Philippe je švajčiarsky architekt, vedúci kancelárie Philippe Rahm architectes so sídlom v Paríži. Jeho práca, ktorá rozširuje oblasť architektúry od fyziologickej k meteorologickej, si získala medzinárodné publikum v kontexte udržateľnosti. Medzi jeho nedávne úspechy patrí prvá cena v súťaži Farini (60 ha) v Miláne v roku 2019, 70 hektárový Central Park v Taichung na Taiwane, dokončený v decembri 2020, Agora francúzskeho národného rozhlasu v Paríži, výstavná architektúra s rozlohou 2700 m2 pre nadáciu Luma v Arles vo Francúzsku. Má za sebou profesúru na GSD Harvard University, Columbia, Cornell alebo Princeton University. Je docentom na National Superior School of Architecture vo Versailles vo Francúzsku (ENSA-V). V roku 2020 bol kurátorom a autorom výstavy a knihy „Natural History of Architecture“ v Pavillon de l’Arsenal v Paríži. Na jar 2023 mu vyjde kniha s názvom Klimatická architektúra.

Ondřej Chybík – architekt a partner, CHYBIK+KRISTOF Associated architects

Ondřej vyštudoval architektúru a urbanizmus na VUT v Brne, ET Graz v Rakúsku a na ETH Zürich vo Švajčiarsku, kde sa venoval štúdiu urbánnych stratégií pre indickú Mumbai a brazílske mesto Parauapebas. Jeho práca bola následne vystavená v Museum of Modern Art v New Yorku v rámci kolektívnej výstavy Uneven Growth. Počas štúdií pracoval v niekoľkých ateliéroch a viedenskom kolektíve PPAG. V roku 2010 spoločne s Michalom Krištofom založil vlastný ateliér. Medzi ich významné realizácie patrí český pavilón na svetovej výstave EXPO v Miláne, Vinárstvo Lahofer v Dobšicích u Znojma, obnova Mendlovho skleníka alebo Galerie nábytku v Brne, za ktorú ateliér získal hlavnú cenu Grand Prix OA. V súčasnosti sa venuje vlastnej tvorbe, práci hlavného architekta Valašského Meziříčí, pripravuje monografiu, zasadá v porotách architektonických súťaží a je hosťujúcim kritikom na univerzitách.

Milota Sidorová – podpredsedníčka pre územné plánovanie, Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR

Milota pôsobila do augusta 2022 ako riaditeľka Kancelárie participatívneho plánovania na Metropolitnom inštitúte Bratislavy. Na Rádiu FM spolumoderovala reláciu o urbanizme a architektúre Živé mesto_FM. Pracovala na projektoch Green Foundation, WPS Prague, Punkt a Goethe-Inštitút Praha a spoluzakladala medzinárodný urbanistický festival reSITE. Počas svojho pôsobenia v Metropolitnom inštitúte Bratislavy bola podpredsedníčkou názvoslovnej komisie Bratislavy, či členkou poroty na rôznych súťažiach. Aktívne sa zúčastnila množstva workshopov, prednášok a seminárov s tematikou urbanizmu. V roku 2019 bola nominovaná na osobnosť roka v odbore architektúra a stavebníctvo.

Marián Hlavačka – CEO, CORWIN

Marián je zakladateľom CORWIN, realitnej spoločnosti zameranej na trvalo udržateľný rozvoj. Ako bývalý študent ekonómie v Bratislave, Viedni a St. Gallen začal svoju kariéru v bankovníctve a neskôr prešiel do správy nehnuteľností. Jeho skutočnou vášňou však bola príroda, udržateľnosť a urbanizmus. Preto sa rozhodol založiť vlastnú developerskú spoločnosť CORWIN s jediným poslaním – Vytváranie príjemného prostredia pre ľudí. Od svojho založenia v roku 2010 spoločnosť vytvorila množstvo mestotvorných projektov a premenila viaceré brownfieldy na živé, príjemné časti mesta. Medzi ich najznámejšie projekty patrí sídlo spoločnosti – Blumental, Einpark Offices – najzelenšia administratívna budova na Slovensku alebo Vilharia – najväčšia komerčná budova v Ľubľane. Základnými prvkami ich projektov sú zelené strechy, živé verejné priestory a energeticky efektívne technológie.

Martin Stohl – architekt a ESG manager, J&T Real Estate

Martin pracoval 11 rokov ako architekt v Kanade. Od roku 2004 je LEED AP, od 2019 WELL AP. Pracoval ako architekt v HB Reavis kde sa podieľal aj na projekte Forum BC v Bratislave, ktorý získal v roku 2013 certifikát BREEAM Excellent. V roku 2015 v HB Reavis zakladal oddelenie pre udržateľnosť a wellbeing. Od roku 2012 sa podieľal na certifikáciách BREEAM, WELL a BREEAM Communities na projektoch HB Reavis v krajinách V4, v Nemecku a Londýne. Je spoluautorom firemnej ESG stratégie a štandardov. Od mája 2022 pracuje ako ESG Manager v spoločnosti J&T Real Estate, kde okrem iného pripravuje novú ESG stratégiu a dohliada na certifikácie. Martin je aktívny člen predstavenstva SKGBC. Je viceprezidentom iniciatívy Manifest2020, ktorá je partnerom iniciatívy New European Bauhaus na Slovensku. Martin je tiež člen tímu, ktorý pripravoval a vedie projekt Prezidentská zelená pečať.